Jak rozpoznać u psa chorobę odkleszczową?

W sezonie letnim przeciętna lecznica weterynaryjna jest oblegana przez właścicieli psów zmagających się z chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Niestety nie zawsze jest ona łatwa do zdiagnozowania dla laików, co sprawia, że psy do weterynarza trafiają zbyt późno, aby móc podjąć skuteczne leczenie. W przypadku leczenia chorób odkleszczowych bardzo istotne jest podjęcie leczenia natychmiast, gdyż to umożliwia zaaplikowania środków, które sprawią, że układ nerwowy zwierzęcia, a także jego organy wewnętrzne nie zostaną wyniszczone przez chorobę. Każdy właściciel psa powinien więc wiedzieć, jak rozpoznać podstawowe objawy tego typu chorób.

Lecznica weterynaryjna, a postępowanie w przypadku ukąszenia kleszcza u psa

W przypadku udania się do lecznicy weterynaryjnej specjaliści zdiagnozują, czy chodzi o chorobę odkleszczowa na podstawie przeprowadzenia badań krwi. Wstępna diagnoza zostanie jednak postawiona na podstawie podstawowego wywiadu przeprowadzonego z właścicielem psa. Wstępnie właściciel czworonoga może sam zorientować się, czy objawy kwalifikują się do tego rodzaju problemu. Podstawowym objawem jest nagła ospałość zwierzęcia i brak chęci do jakiegokolwiek ruchu. Niekiedy zwierzęta nagle zaczynają jedynie leżeć, a chodzenie i bieganie wydaje się sprawiać im ból.

Objawy choroby odkleszczowej u psów

Jeśli takie objawy występują razem z przekrwionymi oczami, wymiotami i brakiem apetytu, a jednocześnie wystąpiły z dnia na dzień, może to oznaczać, że organizm został zaatakowany przez choroby przenoszone przez kleszcze i należy udać się na badanie krwi do weterynarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*