Jak wybrać najlepszego zarządcę nieruchomości?

Dobry zarządca jest w stanie sprawić, że zarządzany przez niego budynek nie traci wartości, a nawet może ją zyskiwać. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i nieruchomości typowo komercyjnych, jak galerie handlowe, czy biurowce. W każdym mieście działa przynajmniej kilka firm zajmujących się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami. Jak wybrać tę najlepszą, aby cieszyć się sprawną organizacją i dobrym stanem technicznym budynku?

Czym warto kierować się przy wyborze zarządcy?

Trzeba wiedzieć o tym, że zarządzanie nieruchomościami to trudna praca, która wymaga specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin. Osoba administrująca nieruchomością musi znać się na prawie lokatorskim i wspólnot, na kwestiach budowlanych, księgowości, czy nawet problemach związanych z windykacją. Do swojej dyspozycji ma oczywiście konserwatora, który zajmuje się drobnymi naprawami, ogrodnika pielęgnującego zieleń, czy księgowego, jednak ostateczna odpowiedzialność zawsze spoczywa właśnie na zarządcy. Poszukując firmy zarządzającej nieruchomościami najlepiej więc kierować się opiniami znajomych, którzy korzystają z usług różnych osób i firm. Wiele ciekawych informacji można również znaleźć w Internecie. Nie należy zaś kierować się proponowaną wysokością stawki, ponieważ wysokie koszty wcale nie muszą iść w parze z wysoką jakością świadczonych usług.

Zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi – najważniejsze kwestie

Najlepiej wybierać firmy, które mają swoje biuro w danym mieście, ponieważ nic nie zastąpi kontaktu fizycznego. Poza tym, zarządca powinien korzystać z usług sprawdzonej księgowej oraz dobrego prawnika. Wiele osób zwraca również uwagę na to, z jakimi firmami sprzątającymi współpracuje zarządca nieruchomości. Podwykonawcy odgrywają bowiem istotną rolę w całym procesie dbania o stan techniczny budynku. Dla wielu mieszkańców ogromne znaczenie ma też to, jak szybko można się z administratorem skontaktować i uzyskać od niego niezbędną pomoc. Opinie innych osób są więc nieocenione przy podejmowaniu tak ważnej dla wspólnoty decyzji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*