Czy zagęszczarki gruntu są często używane na budowie?

Grunt jest nieruchomością ziemską i może stanowić pole orne, ogród, teren plantacji, czy działkę budowlaną. Grunt na działce budowlanej posiada różną strukturę. Czasem jest w bardzo dobrym stanie, a innym razem niekoniecznie i potrzebna jest zagęszczarka gruntu.

Co to jest zagęszczarka gruntu?

Zagęszczarka taka jest maszyną, która służy do zagęszczania podłoża poprzez wibrowanie. Wśród ofert sklepowych znajdują się zagęszczarki gruntu wibracyjne, stopowe i płytowe. Głównym jej elementem jest płyta metalowa poruszana przez układ napędzany silnikiem spalinowym lub elektrycznym.

Do czego potrzebne są zagęszczarki?

Zagęszczarki gruntu są bardzo popularnym narzędziem stosowanym przy niewielkich pracach budowlanych, jak i przy większych pracach. Wypożyczalnia zagęszczarek podkreślają, że głównym przeznaczeniem sprzętu jest zagęszczenie podłoża. Zagęszczenie tereny jest konieczne wtedy, gdy na przykład chcemy położyć na działce budowlanej kostkę brukową, albo przed nami kładzenie przewodów, a grunt nie jest odpowiedni. I tu wystarczą niewielkie maszyny. Zagęszczarki gruntu o większych rozmiarach stosuje się do zagęszczania większych powierzchni, jak na przykład przy kładzeniu nowych nawierzchni dróg.

Jak działają zagęszczarki gruntu?

Zadaniem zagęszczarki jest zwiększenie gęstości gruntu. Maszyny te zagęszczają grunt w różny sposób. Jedne z nich ubijają teren, a inne tylko lekko utwardzają sypkie podłoże. Na rynku są oferowane także małe i lekkie zagęszczarki gruntu prowadzone ręcznie. Sprzęt taki przyda się wtedy, gdy jest niewiele pracy i dlatego warto go mieć w swoim gospodarstwie domowym.