Możliwe powikłania nieleczonych zatok

Chorób zatok nie należy bagatelizować nie tylko ze względu na to, że są bardzo dokuczliwe i poważnie utrudniają funkcjonowanie. Znacznie groźniejszym problemem jest możliwość wystąpienia powikłań, trudnych w leczeniu i wpływających na cały organizm. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie chorób zatok i podjęcie skutecznej terapii.

Możliwe powikłania – na co uważać?

Najczęściej zdarzającym się powikłaniem jest przekształcenie się ostrego zapalenia zatok w formę przewlekłą. W takiej formie leczenie zatok od http://www.chorezatoki.pl/ będzie bardzo rozciągnięte w czasie i najprawdopodobniej wyjątkowo trudne do przeprowadzenia do końca – może dawać objawy ostrego zapalenia co pewien czas i wymagać stałego trzymania ręki na pulsie. Innym często zdarzającym się powikłaniem jest pojawienie się polipów w jamie nosowej czy w przestrzeni zatok. Polipy będą generowały objawy kataru i wrażenie, że stale coś przeszkadza przy oddychaniu. Leczy się je operacyjnie. W przypadku zignorowanego zapalenia zatok możliwe jest też rozwinięcie się wtórnych stanów zapalnych w obrębie głowy, o podłożu bakteryjnym.

Powikłania wyjątkowo trudne w leczeniu

Wyłonienie się powikłań dowolnego rodzaju czyni leczenie zatok dużo trudniejszym. W przypadku powstania nadkażeń bakteryjnych konieczne bywa zrobienie wymazu, który pozwoli na poznanie rodzaju bakterii i wdrożeniu od razu skutecznego antybiotyku. Bardzo liczy się szybkość działania, gdyż może dojść nawet do zakażenia ogólnego, a z powikłań takich jak polipy mogą rozwinąć się nawet zmiany nowotworowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*