Co trzeba wiedzieć przed sprzedażą i zakupem numizmatów?

Zbieranie monet to hobby, którym codziennie cieszą się miliony ludzi. Jednak kiedy złote i srebrne monety są „zbierane”, cena inwestycji rośnie, podobnie jak ryzyko. Bardzo stare cenne monety o dużym znaczeniu historycznym i kolekcjonerskim nazywane są numizmatami. Są to monety, których wartość historyczna znacznie przekracza wartość kruszcu będącego podstawą metalu szlachetnego. Zanim jednak będziesz chciał wiedzieć, gdzie znajduje się każdy możliwy skup numizmatów w okolicy – warto poznać podstawy.

Czym kieruje się skup numizmatów przy wycenie?

Wartości monet numizmatycznych i semi-numizmatycznych są powiązane z historią i, szczerze mówiąc, ciągłym zainteresowaniem historią otaczającą monetę. Tak duża część kosztu tych monet to wartości, które można właściwie dowolnie zawyżać i zawyżać, ponieważ dla zwykłego nabywcy nieuchwytny jest standard pomiaru prawdziwej wartości tych monet. Problem polega na tym, że wielu inwestorów nie wie, jak oszacować rzeczywistą wartość tych monet i tracą pieniądze, gdy później sprzedają swoje monety, a z drugiej strony skup numizmatów w tym momencie będzie zarabiać.

Co trzeba wiedzieć, aby samemu nie przepłacić za numizmaty?

Przede wszystkim należy wiedzieć, iż istnieją dwa podstawowe rodzaje monet, w które można inwestować. Pierwszy to tak zwana moneta bulionowa, która jest wykonana z metalu szlachetnego. Najbardziej popularne są złote i srebrne monety bulionowe. Monety te składają się w 100% z metalu, więc ich wartość jest powiązana z ceną tego metalu. Monety numizmatyczne mogą być wykonane w 100% z metalu, ale ich prawdziwa wartość polega na tym, jak rzadkie są. Prawdopodobnie zapłacisz za taką kwotę znacznie przewyższającą koszt metalu, od 25% do nawet 10000%. Powód jest prosty: taka moneta jest rzadka. Poza tym należy pamiętać, że wartość każdej monety numizmatycznej zależy od tych czynników: jak bardzo dana moneta jest pożądana, jak jest rzadka i w jakim jest stanie. Czynniki te sprawiają, że rzeczywista wartość monety jest subiektywna, nawet przy zastosowaniu obiektywnych standardów. Wiedza i doświadczenie są tutaj najlepszym doradcą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*