Dwory szlacheckie w Polsce, które warto odwiedzić

Tradycyjne dwory szlacheckie to esencja polskiej architektury. To najczęściej parterowe, prostokątne budynki ze spadzistymi dachami i gankami z kolumnami. Wiele z nich przetrwało do dnia dzisiejszego. Jakie z nich warto zobaczyć?

Dwory słynnych osobistości

  • Dwór w Żelazowej Woli to chyba najbardziej znany dwór w całym kraju – dom urodzenia Fryderyka Chopina, a także obecnie jego muzeum biograficzne, w którym znajduje się stała ekspozycja poświęcona temu słynnemu muzykowi. Dwór ten pochodzi najprawdopodobniej z 1800 roku. Położony jest pośrodku pięknego parku.
  • Dworek Wincentego Pola w Lublinie to jednocześnie muzeum biograficzne tego polskiego poety. Jest to klasycystyczny dworek modrzewiowy, który został wzniesiony pod koniec XVIII wieku.
  • Rydlówka to zabytkowy dworek w Krakowie, w Bronowicach Małych. To tam odbywało się słynne wesele uwiecznione w dramacie Stanisława Wyspiańskiego. Dziś jest to oddział Muzeum Krakowa.
  • Dwór w Łopusznej to dwór szlachecki znajdujący się na Podhalu. W przeszłości należał do rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Aktualnie znajduje się w nim oddział Muzeum Tatrzańskiego.

Inne zabytkowe dwory szlacheckie w Polsce

Dwór w Winnej Górze w Wielkopolsce posiada pałacowy, neoklasycystyczny styl. Jest stosunkowo nowy, ponieważ został ukończony w 1910 roku. Wybudowano go w miejscu starszego dworu z XVIII wieku.

Dwór w Koszutach to zabytkowy dwór z okresu baroku w województwie wielkopolskim. Znajduje się tam Muzeum Ziemi Średzkiej. Został wzniesiony około połowy XVIII wielu, lecz przebudowano go na początku XX wieku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*